Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Szumy uszne – co to jest? Przyczyny i leczenie

Szumy uszne

Szumy uszne to problem, z którym boryka się wiele osób. Można je opisać jako nieprzyjemne dźwiękowe doznanie – pisk, brzęczenie czy dzwonienie – słyszalne pomimo braku obiektywnego źródła dźwięku. Szumy uszne zwykle nie stanowią ogromnego zagrożenia, ale mogą bardzo utrudniać życie osobie, która się zmaga z tym objawem. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się tematowi szumów usznych, omówimy jego możliwe przyczyny i sprawdzimy, jak leczyć szumy uszne.

Jakie są objawy szumów usznych?

Mówiąc najprościej, szumy uszne to odbieranie wrażeń dźwiękowych, które nie mają swojego źródła. Mogą być odczuwane jako piski, brzęczenie, szmery, gwizdanie, szum, czy tykanie lub pulsowanie. Czasem mają charakter stały, a czasem występują z przerwami. Dźwięki są uciążliwe, irytujące, mogą im towarzyszyć zaburzenia słuchu i/lub nadwrażliwość słuchowa.

Wyróżnia się dwa rodzaje szumów usznych:

  • subiektywne – takie, które słyszy wyłącznie osoba dotknięta tym schorzeniem. Subiektywne szumy uszne występują zdecydowanie częściej niż obiektywne;
  • obiektywne – słyszalne i przez chorego, i przez osoby z otoczenia, na przykład przez lekarza podczas przeprowadzania badania.

Szumy uszne – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn, dla których mogą występować szumy uszne. Często to zaburzenie dotyka osoby, które dużo przebywają w środowisku narażonym na hałas – dźwiękowców, pracowników budowlanych, nauczycieli. Szumy uszne to przypadłość, która dotyczy także osób narażonych na bardzo intensywne dźwięki przez krótką chwilę – na przykład w wyniku strzelaniny czy wybuchu bomby. Czasem szumy uszne pojawiają się wraz z wiekiem.

Szumy uszne mogą być także wynikiem innych przyczyn, takich jak:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • zaburzenia ucha wewnętrznego – choroba Meniere’a, osteoskleroza, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, czasem stanowią także powikłanie po operacji ucha środkowego;
  • urazy okolic głowy i szyi – na przykład zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, urazy głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa w wyniku wypadku czy guzy wewnątrzczaszkowe;
  • infekcje toczące się w organizmie – infekcja górnych dróg oddechowych, borelioza, kiła, zapalenie opon mózgowych;
  • przyjmowanie niektórych leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas acetylosalicylowy (aspiryna), leki stosowane w chemioterapii czy niektóre leki moczopędne.

Z kolei do przyczyn obiektywnych szumów usznych należą głównie choroby i zaburzenia pracy układu krwionośnego, takie jak:

  • miażdżyca, w wyniku której tętnice kręgowe i szyjne się zwężają, a nawet mogą stać się całkowicie niedrożne;
  • przetoki tętniczo-żylne, powstałe na przykład w wyniku infekcji czy jakiegoś urazu.

Innymi przyczynami mogą być guzy ucha środkowego czy choroby mięśniowe i choroby stawów zlokalizowanych w okolicach głowy oraz szyi.

Szumy uszne – leczenie

Jak zlikwidować szumy uszne? Prawidłowe leczenie tego zaburzenia zależy od przyczyny jego występowania. Pamiętaj jednak, aby nie lekceważyć tych objawów! Szumy uszne mogły się u Ciebie pojawić wraz z wiekiem, ale mogą być także objawem innych, poważniejszych chorób. Jeśli odczuwasz wrażenie pisków, brzęczenia, stukania czy pulsowania w uszach, zanim zaczniesz się zastanawiać, co na szumy uszne, udaj się do otolaryngologa. Lekarz przeprowadzi wywiad lekarski – warto przygotować sobie odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak długo trwają szumy uszne, czy są stałe, czy pojawiają się w konkretnych sytuacjach oraz o Twoją historię chorób. Następnie zostanie przeprowadzone badanie otolaryngologiczne, a czasem lekarz zleci również dalszą diagnostykę.

Jak leczyć szumy uszne? Jak już wspominaliśmy, wszystko zależy od ich przyczyny. Czasem konieczne będzie leczenie operacyjne, w innych przypadkach leczenie będzie opierało się na farmakoterapii lub psychoterapii (na przykład jeśli szumy uszne pojawiły się w wyniku traumy po narażeniu na głośny dźwięk). Najważniejsze, aby trafnie ustalić przyczynę, a w tym z pewnością pomoże Ci skorzystanie z usług otolaryngologa.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz