Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Jak wygląda i ile trwa wizyta u psychologa?

Jak wygląda wizyta u psychologa

Jeszcze do niedawna chodzenie na terapię było czymś wstydliwym, do czego niewiele osób się przyznawało. Na szczęście w ostatnich latach świadomość społeczna się pogłębia i coraz więcej ludzi zaczyna traktować wizyty u psychologa jako coś naturalnego i w wielu przypadkach bardzo potrzebnego. Pomoc psychologiczna może być nieocenionym wsparciem jeśli doświadczasz cierpienia, przeżywasz trudny i niespokojny okres w życiu albo po prostu chciałbyś zmienić sposób, w jaki reagujesz na rzeczywistość. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez to, jak wygląda wizyta u psychologa. Opowiemy o tym, ile trwa, jak się do niej przygotować oraz czego możesz się spodziewać i oczekiwać po takiej sesji.

Kiedy udać się do psychologa?

Tak jak wspominaliśmy, psycholog może Ci pomóc, jeśli borykasz się z trudnościami w życiu, doświadczasz trudnych emocji lub masz problemy z ich wyrażaniem, przechodzisz kryzys lub ciężkie chwile, a także w sytuacji, kiedy rozpoznajesz u siebie objawy psychicznych zaburzeń. Wizyta u psychologa służy temu, abyś mógł opowiedzieć o tych trudnościach i abyście mogli wspólnie zastanowić się, z czego one wynikają i co dalej.

Ile trwa wizyta u psychologa?

Standardowa wizyta u psychologa trwa 50 minut i z takim czasem możesz się zazwyczaj spotkać w gabinetach psychologicznych. Trochę dłużej trwają spotkania związane z terapią par – około 60 minut.

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Pierwsza wizyta u psychologa wygląda nieco inaczej niż każda kolejna. Podczas niej psycholog musi Cię przynajmniej trochę poznać i dowiedzieć się, z jakim problemem do niego przychodzisz. Dlatego ta zazwyczaj polega na przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu, podczas którego specjalista słucha i stara się zebrać jak najwięcej informacji, zadając ewentualne pytania, które mogą nakierować rozmówcę. Nie martw się, jeśli nie potrafisz nawet określić, z czym przychodzisz i co Ci dolega. Psycholog powinien tak poprowadzić rozmowę, aby Ci to ułatwić – jeśli nie podczas pierwszej wizyty, to w ciągu kolejnych.

Pamiętaj, że jedna wizyta u psychologa nie zobowiązuje Cię do podjęcia dalszej psychoterapii. Może mieć ona charakter wyłącznie doraźnego wsparcia, psychoedukacji czy jednorazowej interwencji kryzysowej (na przykład po doświadczeniu traumy).

Jakie pytania zadaje psycholog?

Aby możliwie jak najlepiej Ci pomóc, psycholog musi zrozumieć, z czym do niego przychodzisz, dlatego to prawdopodobnie będzie jedno z pierwszych pytań, jakie usłyszysz na spotkaniu. Specjalista najprawdopodobniej zapyta Cię również o to, od kiedy trwa Twój problem i czy było tak zawsze, albo czy przypominasz sobie podobne sytuacje i reakcje w okresie dzieciństwa. Może zadać Ci także pytania o to, jak wyglądają Twoje relacje z innymi osobami w Twoim życiu. Czasem pytania, które na początku wydają Ci się niezwiązane z Twoim problemem, mogą się okazać istotne w procesie jego pełnego zrozumienia i rozwiązania.

Nie bój się rozmawiać z psychologiem. To specjalista – nie będzie oceniał ani Ciebie, ani Twoich doświadczeń. Jednak tylko jeśli będziesz szczerze odpowiadać na jego pytania, będzie Ci w stanie pomóc.

Jak wybrać psychologa?

Przed wyborem psychologa sprawdź jego doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje. Zastanów się również nad tym, co jest dla Ciebie istotne – na przykład dla niektórych może mieć znaczenie płeć czy wiek psychologa. Jeśli planujesz zdecydować się na terapię, pomyśl nad tym, jaki nurt Cię interesuje. Poczytaj o nich, a potem wybierz psychologa, który specjalizuje się właśnie w danym nurcie.

Pierwsza wizyta u psychologa może być stresująca, ale nie warto się jej bać. Dobrze dobrany specjalista jest od tego, żeby pomóc Ci w odzyskaniu spokoju i szczęścia – pozwól mu sobie pomóc!

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz