Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

tel. 502 936 935 / 501 098 748

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Swędząca wysypka na ciele – co ją może powodować?

Swędząca wysypka na ciele przyczyny

Co znajdziesz w artykule:

Swędząca wysypka to dolegliwość skórna, która charakteryzuje się obecnością zmian skórnych o różnorodnym typie. Mogą być to zarówno plamy czy grudki, a także pęcherzyki oraz bąble. Jeśli tym objawom towarzyszy świąd, można mówić o swędzącej wysypce. Nie ma jednej odpowiedzi na to, co ją powoduje, ale możemy przyjrzeć się różnym przyczynom i wskazać najważniejsze działania w przypadku jej wystąpienia.

Najczęstsze przyczyny wysypki na ciele

Wysypka swędząca bardzo często występuje na podłożu alergicznym i jest zupełnie niegroźna, ale równie dobrze mogą ją wywołać rozmaite choroby zakaźne. Dlatego właśnie pojawiająca się nagle swędząca wysypka na ciele swędząca może niepokoić i sugerować choroby takie jak ospa wietrzna, trzydniówka czy różyczka. Jednocześnie nie można jednak bez wizyty u specjalisty zweryfikować jasno, czy nie jest to po prostu alergia na pylące o danej porze roku rośliny.

Jeśli wysypka na ciele pojawia się po zetknięciu z konkretnym materiałem, warto rozważyć uczulenie albo na ten materiał, albo na dany proszek do prania czy płyn do płukania (a raczej substancje chemiczne w nich zawarte). Z kolei, jeśli występuje po zjedzeniu mocno alergizujących pokarmów i występuje w obrębie szyi czy nadgarstków, można rozważyć też alergię pokarmową.

Problemy skórne powodujące swędzące wysypki na ciele

Jeśli wysypka na ciele nie jest objawem choroby zakaźnej ani alergii, można rozważyć jej powiązanie bezpośrednio z problemami i chorobami skórnymi. Aby mieć pewność trafionej diagnozy, zachęcamy do wizyty u sprawdzonego dermatologa, który po oględzinach i profesjonalnym wywiadzie zaproponuje dalsze działania. Jakie problemy skórne mogą wywoływać wysypkę na ciele u dorosłych?

Pokrzywka

Objawia się charakterystyczną rumieniową wysypką na ciele w formie mocno swędzących bąbli. Pokrzywka może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne (wtedy występuje w odpowiedzi na temperaturę czy światło). Oprócz swędzenia i wysypki mogą towarzyszyć jej osłabienie, obniżenie ciśnienia, nudności.

Wyprysk kontaktowy

Wyprysk kontaktowy, nazywany czasem także egzemą, objawia się swędzącymi, rumieniowymi zmianami o charakterze grudkowym i pęcherzykowym. Najczęściej pojawia się na dłoniach, które są mocno narażone na kontakt z detergentami, metalami czy innymi potencjalnie uczulającymi substancjami.

Liszaj płaski

Liszaj płaski jest chorobą dermatologiczną, która objawia się fioletowymi i sinymi wykwitami pokrytymi białą siateczką. Towarzyszy mu bardzo silny świąd skóry. Może towarzyszyć innym chorobom, takim jak cukrzyca czy wirusy wątroby. Trudno jednak jednoznacznie wyodrębnić przyczyny liszaju, a jego leczenie jest jedynie objawowe.

Świerzb

Dokucza Ci swędząca wysypka na ciele, brzuchu czy dłoniach? Jeśli świąd nasila się w nocy, a skóra jest zaczerwieniona wszędzie, gdzie skóra dotyka skóry, czyli między palcami, na dłoniach, właśnie na brzuchu oraz w okolicach pośladków, mogą to być objawy świerzbu, choroby zakaźnej wywoływanej przez pasożyty. Świerzbem możemy zarazić się od zwierząt. Tak jak w wypadku wszystkich powyższych dolegliwości, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Swędząca wysypka na ciele u dorosłych – inne przyczyny

Wysypka na ciele może pojawić się też po zażyciu leków – jeśli podejrzewasz, że to przyczyna Twoich problemów, przejrzyj uważnie ulotkę zażywanego leku (lub leków) pod kątem efektów niepożądanych. U dorosłych wysypka może być także objawem półpaśca tak jak u dzieci – ospy. Nie ma jednej metody leczenia objawowego wysypki, dlatego, jeśli nie zniknie lub zaostrzy się w ciągu 1 dnia od wystąpienia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, dermatologiem lub alergologiem (także dziecięcym).

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz