Co znajdziesz w artykule:
Zastanawiasz się czasem, obserwując swoją skórę, czy usuwać znamiona, czy jednak dać im czas i uważnie obserwować najdłużej jak się da? Wśród wielu osób wciąż krąży przekonanie, że lepiej przeczekać; że zabieg to tylko absolutna ostateczność, a do lekarza nie ma się co wybierać z lekko niepokojącymi pieprzykami czy innymi zmianami skórnymi, bo może to tylko zaszkodzić. Jak jednak jest naprawdę i czy usuwanie znamion jest bezpieczne? Kiedy udać się do dermatologa, a kiedy do dermatochirurga? Zacznijmy od podstaw.
Czy usuwać znamiona? Pieprzyki i inne zmiany skórne
Współczesna medycyna z całą pewnością może stwierdzić, że lepiej pozbyć się zawczasu niepokojącego pieprzyka niż czekać zbyt długo – warto pamiętać, że część pieprzyków jest rzeczywiście zwykłym przebarwieniem, część jednak może zwiastować zmiany nowotworowe. Dlatego warto stosować najprostszą metodę obserwowania wszelkiego rodzaju znamion, jaką jest tzw. ABCDE.
Jak rozpoznać niepokojącą zmianę skórną? Odróżnij pieprzyk od czerniaka
Największe ryzyko wystąpienia czerniaka, czyli niebezpiecznego, złośliwego nowotworu skóry, dotyczy tzw. zmian nietypowych. Rozpoznawaniu ich służy właśnie metoda ABCDE, opierająca się na 5 punktach diagnostycznych, którymi możesz posłużyć się samodzielnie, przed wizytą u lekarza:
- A – asymetria (asymmetrical). Warto wiedzieć, że symetryczne znamiona są z reguły bezpieczniejsze; im bardziej asymetryczne, tym większe ryzyko czerniaka;
- B – brzegi (border). Nieregularne brzegi mogą być powodem do niepokoju;
- C – kolor (color). Jeśli Twój pieprzyk jest napigmentowany odmiennie w poszczególnych częściach, można mówić o zmianie atypowej;
- D – wielkość (diameter). Niewielkie zmiany zazwyczaj nie powinny wzbudzać zastrzeżeń, natomiast jeśli masz znamiona większe niż 5 milimetrów, uważnie i regularnie je obserwuj;
- E – ewolucja (evolving), czyli zachodzące zmiany. Jeżeli w ostatnich miesiącach coś zmieniło się w wyglądzie Twojego pieprzyka, tj. zwiększyła się jego płaszczyzna czy kolor, może być to podstawą do wizyty u dermatologa.
Nie musisz spełniać wszystkich pięciu kryteriów oceny, by udać się na wizytę do dermatologa. Wręcz przeciwnie. Jeśli wśród Twoich znamion pojawi się którakolwiek z powyższych cech, nie zastanawiaj się, czy usuwać znamiona – koniecznie odwiedź zaufanego dermatologa. Nie potrzebujesz skierowania, wystarczy umówić się na wizytę.
Oprócz powyższych, objawy, które powinny Cię zaniepokoić i wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty, a prawdopodobnie także interwencji dermatochirurga, to swędzenie, krwawienie, sączenie czy łuszczenie się znamion.
Czy usuwanie znamion jest bezpieczne?
Zastanawiasz się, jak usunąć znamię i czy to bezpieczny zabieg? Usuwanie znamion nie musi być spowodowane podejrzeniem czy zwiększonym ryzykiem czerniaka ani innego nowotworu skóry. Możesz chcieć się zdecydować na nie z przyczyn czysto estetycznych – wtedy najczęściej stosuje się laserowe usuwanie znamion. W przypadku nowotworu, usuwanie czerniaka zaleca się przeprowadzać pod okiem doświadczonego dermatochirurga nie laserowo, a chirurgicznie, by móc pobrać materiał i przeprowadzić na nim badanie histopatologiczne w laboratorium i potwierdzić charakter zmiany skórnej.
Usuwanie czerniaka i innych znamion jest bezpieczne. Zarówno dermatoskopia, czyli oględziny znamion, jak i zabieg, są mało inwazyjne i nie wiążą się z wieloma powikłaniami. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka – masz w rodzinie kogoś, kto miał ten nowotwór, często się opalasz, masz jasną karnację i wiele znamion – badaj się co najmniej raz w roku, a samemu obserwuj znamiona regularnie, fotografując je, by z łatwością je porównywać, a potencjalną zmianę nowotworową wykryć jak najwcześniej. W centrum Nova Clinica możesz umówić się na zabieg usuwania czerniaka do doświadczonego dermatochirurga. Nie zwlekaj z decyzją – zadbaj o swoje zdrowie.