Co znajdziesz w artykule:
- Bóle kręgosłupa – przyczyny, które powinieneś znać
- Od czego zacząć leczenie bólu kręgosłupa?
- Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa?
Ból pleców nie bez powodu nazywany jest plagą naszych czasów – cierpi na niego znaczny odsetek społeczeństwa. Dlatego jeśli już wystąpi, dobrze jak najszybciej zidentyfikować jego przyczyny, by usunąć je z codziennego życia lub rozpocząć odpowiednie leczenie bólu kręgosłupa. Poniżej przygotowaliśmy zbiór najważniejszych porad i wskazówek, gdzie szukać pomocy.
Bóle kręgosłupa – przyczyny, które powinieneś znać
Bardzo często problem bólu kręgosłupa nie jest spowodowany chorobami czy uszkodzeniami mechanicznymi, a zwyczajnie niewystarczającą ilością ruchu lub mało ergonomiczną pozycją podczas pracy. Niezależnie od tego, czy siedzisz przy biurku przez większość dnia, czy jesteś pracownikiem fizycznym – zła postawa jest problemem, który może powodować przeciążenia poszczególnych odcinków pleców. Dlatego w identyfikowaniu przyczyn bólu kręgosłupa dobrze zwrócić uwagę na odcinek, w którym najczęściej występują – ból kręgosłupa szyjnego będzie miał inne przyczyny niż ból kręgosłupa lędźwiowego.
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa
Warto pamiętać, że ból kręgosłupa może być wywoływany prozaicznymi rzeczami, nawet zbyt długim siedzeniem. W pozycji siedzącej obciążenie kręgosłupa może wynieść nawet 275 kilogramów – generuje to najczęściej ból kręgosłupa lędźwiowego.
Oprócz tego wśród najpopularniejszych czynników powodujących ból pleców należy wymienić:
- wysunięcie dysku międzykręgowego powodujące ucisk na nerwy wychodzące z kręgosłupa lub ucisk na kanał kręgowy tzw. dyskopatia dotycząca najczęściej kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub rzadziej w odcinku piersiowym i szyjnym;
- choroby zwyrodnieniowe stawów;
- problemy skoncentrowane wokół kanału kręgowego – zwyrodnienie lub zwężenie;
- przesunięte kręgi (bardzo często w górnym odcinku pleców, co powoduje bóle kręgosłupa piersiowego lub szyjnego);
- źle dobrane obuwie – wysokie obcasy lub zbyt sztywne podeszwy;
- rozwijający się stan zapalny – ból kręgosłupa w nocy najczęściej spowodowany jest właśnie stanem zapalnym, którego źródło pomoże zidentyfikować lekarz;
- problemy z postawą – od skoliozy po złe ułożenie miednicy powodujące przeciążenie jednej strony kręgosłupa;
- stres – może wydawać się, że to czynnik zupełnie niezwiązany z fizycznymi dolegliwościami bólowymi, jednak nic bardziej mylnego. Stres generuje silne napięcia w ciele, które mogą objawiać się właśnie bólem kręgosłupa (szyjnego i piersiowego w szczególności);
- nieprawidłowe pozycje podczas pracy – jeśli zbyt długo przyjmujesz pozycję siedzącą lub musisz pochylać się w niestandardowy sposób w pracy, znacząco obciążasz pewne odcinki kręgosłupa. Kosmetyczki czy pracownicy biurowi najczęściej narzekać będą na ból kręgosłupa szyjnego od pochylania głowy w dół, podczas gdy pochylające się nad stołem krawcowe czy lekarze mogą spotkać się z przeważającym bólem kręgosłupa lędźwiowego;
- miesiączka lub problemy ginekologiczne – podczas okresu osoby mogą odczuwać ból w odcinku lędźwiowym.
Od czego zacząć leczenie bólu kręgosłupa?
Jeśli podejrzewasz, że ból kręgosłupa jest spowodowany u ciebie czynnikami zewnętrznymi, które można poprawić, zmieniając nieco codzienną rutynę, zacznij od najprostszych kroków. Wdrożenie delikatnych ćwiczeń i rozciągania w trakcie pracy, a także zmiany formy odpoczynku na bardziej aktywną to dobry początek.
Jeśli leczenie bólu kręgosłupa okaże się konieczne, lekarz może zlecić badania takie jak badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W dalszej kolejności może zalecić termoterapię, farmakoterapię lub fizjoterapię, w tym odpowiednie ćwiczenia poprawiające postawę i często umożliwiające stałe usunięcie źródła bólu.
Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa?
W leczeniu bólu kręgosłupa pomoże lekarz ortopeda. To on przeprowadzi profesjonalną diagnostykę i zaproponuje dalsze kroki, wystawi skierowanie na badania, rehabilitację lub wizytę u fizjoterapeuty. Specjalista doradzi także, jaki zestaw ćwiczeń na ból pleców wybrać i jaki ruch przy danym schorzeniu właściwy. Wybrana metoda leczenia będzie uzależniona od przyczyn bólu kręgosłupa i ich nasilenia.
Niezbędna jest też konsultacja z lekarzem neurologiem, który na podstawie wykonanych badań obrazowych oraz po zbadaniu pacjenta jest w stanie wdrożyć oprócz fizjoterapii dodatkowe leczenie farmakologiczne. Niestety w przypadku zaawansowanych zmian w kręgosłupie jedynym skutecznym leczeniem może okazać się zabieg operacyjny, który wykona lekarz neurochirurg. Ze względu na złożoność problemu, jakim są bóle kręgosłupa, ważna jest współpraca lekarzy wyżej wymienionych specjalizacji: ortopeda, neurolog i neurochirurg.