Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Ból kolana – co robić i do jakiego lekarza się udać?

Ból kolana - co robić?

Co znajdziesz w artykule:

Stawy kolanowe są ogromnie podatne na uszkodzenia z wielu względów, zaczynając od ich skomplikowanej budowy, na nieustannym użytkowaniu kończąc. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego wstępuje u Ciebie ból kolana, mimo że dbasz o siebie, powodów może być naprawdę wiele. Nawet sportowcy są podatni na przeciążenia czy stłuczenia, a naciągnięcia i naderwania mogą zdarzyć się każdemu w zupełnie niespodziewanym momencie. Co na bolące kolana? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza od kolan, a kiedy poradzisz sobie sam? I wreszcie  –  co robić, by nie dopuścić do powtórki?

Dlaczego występuje u nas ból kolan?

Możesz nawet tego nie wiedzieć, ale staw kolanowy to największy staw w całym ludzkim ciele. Łączy bardzo wiele elementów i jest obciążany każdego dnia podczas chodzenia, a uszkodzenia mogą pojawić się praktycznie na każdej jego części  –  może to być strona kości udowej, piszczelowej lub rzepki, a może łąkotka, więzadła (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne), torebka stawowa, część chrząstkowa, a wreszcie nawet kaletka maziowa. Dlatego odpowiedź na pytanie, dlaczego wystąpił u Ciebie ból kolan, nigdy nie będzie jednoznaczna, a do pełnej diagnozy niezbędny będzie specjalistyczny lekarz od kolana. Jak mogło dojść do przeciążenia czy naderwania w obrębie stawu kolanowego, przez który odczuwasz teraz ból?

Najczęstsze przyczyny bólu kolana

Ból kolana może pojawić się znienacka, niezależnie od wieku i trybu życia, jako skutek urazów mechanicznych, a nawet zakażenia i innych chorób. Najczęściej jednak będzie on wynikiem urazów, a jego dalsze przeciążanie może prowadzić do dodatkowych komplikacji. Do najczęstszych przyczyn bólu kolana zalicza się:

  • stłuczenia, złamania, skręcenia, stany zapalne spowodowane np. upadkiem;
  • przeciążenie przy wykonywaniu intensywnej pracy fizycznej (szczególnie jeśli obejmuje ona noszenie ciężkich przedmiotów);
  • uprawianie aktywności fizycznej po długiej przerwie bez odpowiedniego przygotowania i rozgrzania stawów lub w za dużej ilości;
  • nadwaga, otyłość  –  te przypadłości często powodują chroniczny, przewlekły ból kolan, nie uzależniony od czynników zewnętrznych;
  • ciąża, z którą wiąże się zwiększony nacisk na stawy kolanowe;
  • konsekwencja innych chorób, takich jak:
    • borelioza,
    • cukrzyca,
    • dna moczanowa;
  • choroby reumatyczne;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów;
  • niski poziom mazi stawowej  –  może być spowodowany np. stresem, obniżoną odpornością, źle zbilansowaną dietą, a nawet przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów.
Ból kolan — do jakiego lekarza się udać?

Ból kolan — do jakiego lekarza należy się udać?

Nawet jeśli ból kolan nie jest bardzo intensywny i jesteś w stanie chodzić, nie jest to problem, który powinno się bagatelizować  –  to naprawdę istotny sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś ważnego (niekoniecznie dobrego). Do jakiego lekarza z kolanem się udać? W pierwszej kolejności warto wybrać się do lekarza rodzinnego/internisty  –  jeśli po przeprowadzeniu wywiadu lekarz uzna, że nie ma potrzeby dalszych konsultacji, może sam zlecić farmakoterapię lub skierować na rehabilitację. Jeśli natomiast podczas wizyty stwierdzi, że problem jest złożony, wystawi skierowanie do lekarza od kolan — ortopedy, który zajmie się właściwą, pogłębioną diagnostyką. A co na ból kolana może przepisać internista? Najczęściej będą to po prostu leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Może okazać się, że do postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne będą dodatkowe badania, takie jak RTG, USG czy rezonans magnetyczny, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeśli cierpisz na ból kolan, tylko wyspecjalizowany ortopeda podpowie Ci jak leczyć. Domowe sposoby nie są złe, jednak długie odwlekanie właściwego leczenia może powodować więcej niechcianych konsekwencji niż możesz się tego spodziewać, a w ostateczności prowadzić nawet do zniszczenia stawu kolanowego.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz