Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto?

Choroba Hashimoto - jak rozpoznać

Co znajdziesz w artykule:

Chorobę Hashimoto charakteryzuje stopniowy, niezbyt gwałtowny rozwój objawów. Cierpiący na tę dolegliwość często przez wiele lat nie są świadomi źródła swoich problemów zdrowotnych. Symptomy choroby to często przypadłości o ogólnym charakterze, które utrudniają szybkie zdiagnozowanie choroby. Kiedy jednak objawy się nasilają, niezbędne jest wykonanie szeregu badań, które jednoznacznie potwierdzą lub wykluczą zapalenie tarczycy. Jak zdiagnozować Hashimoto? Jakie są Hashimoto objawy?Na jakie zwracać szczególną uwagę? Jakie badania wykonać? Zapraszamy do zapoznania się z garścią informacji na ten temat.

Czym jest Hashimoto? Jak wykryć chorobę?

Aby poprawnie zdiagnozować chorobę i w porę rozpoznać Hashimoto objawy, należy najpierw zrozumieć, czym dokładnie jest ta przypadłość. Hashimoto to choroba, która nazywana jest także przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Jest to stan, w którym układ odpornościowy atakuje tarczycę, doprowadzając do gromadzenia się w niej dużej ilości limfocytów. Uszkodzenia spowodowane nieprawidłową pracą układu immunologicznego prowadzą do stopniowego wyniszczania tarczycy i upośledzania jej pracy. Jednym ze skutków jest ograniczona produkcja hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4). Hormony te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układów nerwowego i naczyniowo-sercowy, a także pracę gruczołów płciowych. Na przewlekłe zapalenie tarczycy są narażone szczególnie kobiety w średnim wieku, ale chorobę diagnozuje się także u młodszych osób, mężczyzn oraz dzieci.

jak zdiagnozować hashimoto - Diagnostyka choroby

Skutki przewlekłego zapalenia tarczycy

W dłużej perspektywie Hashimoto powoduje niedoczynność tarczycy, a ta, nieleczona może wywoływać poważne problemy zdrowotne. Wśród najważniejszych wymienia się problemy kardiologiczne (niewydolność serca), depresję czy obrzęk śluzowaty. W przypadku kobiet w ciąży choroba Hashimoto może prowadzić do wad płodu np. upośledzenia intelektualnego. Może także odpowiadać za problemy z sercem, mózgiem i nerkami u noworodków. Z tego powodu kobietom w ciąży (lub planującym ciążę) zaleca się regularne badania w kierunku niedoczynności tarczycy

Jakie są objawy przewlekłego limfocytowego zapalenia tarczycy?

Przemyślenia dotyczące tego, jak zdiagnozować i rozpoznać Hashimoto, powinny pojawić się wraz z zaobserwowaniem u siebie pierwszych objawów. W tej kategorii można rozróżnić Hashimoto objawy miejscowe i uogólnione. Symptomy miejscowe występują w obrębie tarczycy i polegają na pojawieniu tzw. wola tarczycowego. Jest to widoczne pod skórą, niebolesne powiększenie organu. Z kolei objawy uogólnione są związane z niedoborem hormonów tarczycy w organiźmie. Dotyczą niemal każdego układu i mogą być trudne do skojarzenia z Hashimoto. Objawy choroby to m.in.:

  • ciągłe zmęczenie i senność,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • suchość skóry i łamliwość paznokci,
  • bladość,
  • nadmierne lub długotrwałe krwawienie miesiączkowe,
  • depresja,
  • powiększenie języka,
  • zwiększenie masy ciała,
  • bóle mięśni oraz stawów,
  • problemy kardiologiczne np. zwolnienie akcji serca, niskie ciśnienie czy słabo wyczuwalne tętno.

Hashimoto – jak wykryć i jakie badania wykonać?

Uogólnione objawy mogą sprawiać trudności w rozpoznaniu przewlekłego limfocytowego zapalenia tarczycy. Do zdiagnozowania choroby niezbędny będzie szereg badań laboratoryjnych – hormonalnych oraz w kierunku przeciwciał, które pomogą wykazać stan zapalny w obrębie tarczycy. Jak zdiagnozować Hashimoto i jakie badania wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić swoje obawy? Rozszerzone badanie powinno zawierać:

  • FT4,
  • TSH,
  • FT3,
  • P/c. p. receptorom TSH (TRAb),
  • anty-TG
  • anty-TPO. 

Zbadanie poziomu przeciwciał TRAb, anty-TG oraz anty-TPO to podstawa w przypadku podejrzenia choroby autoimmunologicznej. Ich ilość może przekraczać normę o ponad kilkaset razy. Z kolei badanie TSH jest sposobem na to, jak zdiagnozować chorobę Hashimoto przy ilościach FT3 i FT4 mieszczących się w normie. Po wykonanych badaniach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który zleci odpowiednie leki i udzieli fachowej porady medycznej. 

Kto może zachorować na chorobę Hashimoto?

Niestety choroba Hashimoto dotyka ludzi w każdym wieku. Coraz częściej chorują na nią dzieci. Jest to jedna z najczęstszych chorób endokrynologicznych rozpoznawanych w młodym wieku. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi na takie Hashimoto objawy jak : częste zmęczenie, osłabienie i nadwaga. Jeśli któryś z tych symptomów obserwujemy u swojego dziecka powinniśmy skonsultować się z endokrynologiem dziecięcym.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz