Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Jak wygląda badanie Dopplera?

Badanie Dopplera jak wygląda

Co znajdziesz w artykule:

Masz problem z obrzękiem kończyn dolnych lub górnych, zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej albo martwisz się o kondycję swojego układu krwionośnego? Jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie problemy z przepływem krwi w żyłach i tętnicach albo zmiany miażdżycowe, z pewnością zaleci Ci to badanie. Na czym polega badanie Dopplera i kiedy dokładnie się je wykonuje? Czy jest bolesne? Jak prawidłowo przygotować się do zabiegu? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym artykule  –  zacznijmy od podstaw.

Co to jest Doppler i kiedy się go wykonuje?

Badanie dopplerowskie, znane także jako badanie Dopplera czy USG Dopplera, to badanie diagnostyczne o nieinwazyjnym charakterze, które wykorzystuje się w profilaktyce chorób naczyń krwionośnych, a także wykrywaniu istniejących już problemów, takich jak tętniaki czy objawy miażdżycy. Pozwala ono ocenić, w jakim stanie są tętnice i żyły pacjenta, oraz w porę wykryć wszelkie objawy ich niedrożności i zapobiec narastaniu problemów. Oprócz drożności pozwala także ocenić parametry przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie przeprowadza się przy wykorzystaniu ultradźwięków.  Do najczęstszych wskazań do badania USG Dopplera należą miażdżyca, cukrzyca, choroba zakrzepowa żył, a także zatory, tętniaki i żylaki. Zazwyczaj na badanie kieruje angiolog / chirurg naczyniowy.

Jeśli przygotowujesz się na badanie Dopplera, wiedza, na czym polega oraz czy jest bezpieczne, może okazać się bardzo przydatna. Na początku warto poznać w skrócie jego historię. Badanie dopplerowskie jest wykorzystywane już od końca lat 70. XX wieku, a więc od niespełna 50 lat. Przez cały ten czas było regularnie udoskonalane i dopracowywane, dlatego dziś stanowi nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie służące wstępnej ocenie stanu układu krążenia.

badanie dopplera - jak wygląda

Na czym polega badanie Dopplera? 

Nie musisz przygotowywać się do niego w żaden szczególny sposób (wyjątek stanowią USG Doppler wątroby i tętnic nerkowych, które wymagają bycia na czczo). Kiedy już umówisz się na badanie, wystarczy pojawić się w gabinecie – resztą pokieruje lekarz. Tak jak w innych badaniach USG, skórę pokrywa się żelem, by ułatwić manewrowanie głowicą sonografu i odczyt. Co ważne, nie musisz czekać na wynik – otrzymasz go od razu. Badanie jest na tyle bezpieczne, że w razie konieczności można poddawać mu nawet dzieci. Dlaczego lekarze tak często kierują na badanie Dopplera – na czym polega jego fenomen? Jest to proste i szybkie badanie, a przy tym umożliwia szybkie i dokładne zlokalizowanie potencjalnych skrzepów, zatorów, tętniaków, przewężeń, blaszek miażdżycowych, a także sprawdzenie funkcjonowanie zastawek żylnych. W jaki sposób? Na USG Dopplera widać tempo przepływu krwi, miejsca, gdzie krew się cofa, oraz blokady przepływu. 

Badanie Dopplera – rodzaje zabiegów

Badanie może nieznacznie różnić się w zależności od techniki, którą będzie wykonywane. Lekarz może zlecić jedną z czterech podstawowych: USG Doppler z zastosowaniem fali ciągłej, USG Doppler z zastosowaniem fali pulsacyjnej, USG Doppler Duplex oraz kolorowe USG Doppler. W zależności od wybranej techniki wyniki mogą być zobrazowane w inny sposób, ponieważ nacisk badania będzie położony na inne aspekty zdrowia układu naczyniowego.
USG Dopplerowskie ma wiele zalet i przede wszystkim jest bezpieczne. Dlatego na pytanie co to jest Doppler można odpowiedzieć najprościej: najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna dla zdrowia spośród możliwych forma angiografii (czyli obrazowania żył i tętnic). Choć nieco mniej dokładna niż RTG lub tomografia z kontrastem, to dzięki swojej uniwersalności może być stosowana niemal u każdego, niezależnie od kondycji zdrowia, chorób czy innych dolegliwości.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz