Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – kiedy powinna się odbyć?

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Co znajdziesz w artykule:

Dla każdej kobiety regularne wizyty lekarskie są kluczową częścią dbania o zdrowie w czasie ciąży. Na początku pojawia się jednak wątpliwość, kiedy iść do ginekologa w ciąży? Jak często takie wizyty powinny się odbywać i w którym tygodniu powinna mieć miejsce ta pierwsza? I czy ginekolog to jedyny specjalista, którego kobieta powinna odwiedzić?

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży  –  odpowiadamy

Wiele kobiet nie ma pewności, kiedy tak naprawdę powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży. Wytyczne NFZ mówią jednak jasno, że pierwsza wizyta lekarska zdrowej (to ważna uwaga) kobiety w ciąży powinna się odbyć najpóźniej w 10 tygodniu ciąży. Jeśli nie masz pewności, jak to obliczyć, wystarczy, że do terminu ostatniej planowej miesiączki, która już się nie odbyła, dodasz 6 tygodni. Wtedy zyskasz pewność, że wizyta nie odbędzie się za późno  –  najlepiej, żeby taka wizyta przypadła na 8. lub 9. tydzień ciąży. Wiadomo, że nie da się tego wyliczyć co do dnia, warto jednak nie zwlekać z tak ważną wizytą.

Czy można przyjść do ginekologa wcześniej?

Do ginekologa możesz udać się w każdym momencie, także z podejrzeniem ciąży w celu jej potwierdzenia lub wykluczenia. Zdarza się, że pacjentki przychodzą do gabinetu już około 5. czy 6. tygodnia ciąży. Jeśli martwisz się o swój stan zdrowia lub są kwestie, o które chcesz dopytać  –  oczywiście szybsza wizyta lekarska jest wskazana. Pamiętaj, że nie jest to jednak najlepszy czas na wykonanie USG (będzie ono niejednoznaczne), a lekarz nie powie Ci wielu rzeczy, które mógłby przekazać, gdybyś pojawiła się zgodnie z zaleceniami  –  takich jak termin porodu czy pełne datowanie ciąży.

Dlatego jeśli nie wiesz, w którym tygodniu ciąży udać się do lekarza, odpowiedzi są dwie: jeśli wszystko jest w porządku  –  około 8.  –  9. tygodnia, a jeśli masz niepokojące objawy, cierpisz na choroby przewlekłe lub masz doświadczenie z powikłaniami przy poprzednich ciążach –  już 5. tydzień jest optymalny na badania i zadanie ważnych pytań lub dobranie leków.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży  –  jak się do niej przygotować?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, kiedy pierwsza wizyta w ciąży powinna mieć miejsce. Teraz postaramy się nieco przybliżyć, jak do takiego spotkania się przygotować. Warto wiedzieć, o co lekarz może zapytać, bo może mieć to wpływ na zlecone przez niego badania czy przepisane leki. Z pewnością padną pytania o datę ostatniej miesiączki oraz o to, czy byłaś już w ciąży (i jeśli tak  –  to ile razy), o przebyte choroby ginekologiczne przenoszone drogą płciową, przebyte operacje, uwarunkowania genetyczne i tym podobne. Warto przygotować odpowiedzi na te pytania jeszcze przed wizytą, by w gabinecie ograniczyć stres i o niczym nie zapomnieć. Należy także pamiętać, że cesarskie cięcie kwalifikuje się jako operacja.

Jakie badania mogą być wykonane na pierwszej wizycie w ciąży?

Lekarz może wykonać –  i z dużym prawdopodobieństwem wykona  – cytologię. Pamiętaj, że dla miarodajności tego badania 2 dni przed badaniem nie powinnaś współżyć ani stosować żadnych leków dopochwowych. Może także zaproponować posiew ze sklepienia pochwy czy z kanału szyjki macicy –  do tych badań nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać. Z dużym prawdopodobieństwem zostanie także wykonane lub zlecone USG.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży to ważne wydarzenie, dlatego dobrze wybrać specjalistę, który podejdzie do tematu profesjonalnie. Pamiętaj też, że jeśli chorujesz przewlekle na choroby związane z tarczycą czy sercem, ginekolog to nie jedyny specjalista, którego powinnaś odwiedzić, ale i jego warto o wszystkim poinformować. Dlatego oprócz regularnych wizyt ginekologicznych umów się zawczasu na wizyty stomatologiczne, a także w razie potrzeby do endokrynologa czy kardiologa.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz