Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

 

Termolezja stawów międzykręgowych

O zabiegu: Termolezja stawów międzykręgowych oddziałuje na układ nerwowy poprzez podanie niewielkich dawek prądu o wysokiej częstotliwości. Metoda ta pozwala na wyłączenie fragmentów nerwów odpowiedzialnych za ból, a uciążliwe uczucie znika. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Termolezja stawu międzykręgowego polega na zniszczeniu struktur nerwowych przez zastosowanie prądu o wysokiej częstotliwości wytworzonego w tkankach wokół końca elektrody wprowadzonej w docelowe miejsce (tylko za pomocą USG). Prąd ten powoduje miejscowe rozgrzanie tkanek do temperatury około 80 stopni Celsjusza. Temperatura ta niszczy okoliczne tkanki w promieniu kilku milimetrów. Pozwala to na bardzo precyzyjne niszczenie np. małych nerwów.

Na czym polega termolezja stawów międzykręgowych?

Zabieg jest w pełni bezpieczny, wykonywany bez usypiania chorego, w znieczuleniu miejscowym, w warunkach gabinetu USG. Zabieg trwa od 45 minut do około półtorej godziny w zależnie od ilości nerwów podlegających zniszczeniu. Zabieg termolezji stawów międzykręgowych charakteryzuje się udowodnioną skutecznością w leczeniu bólu pochodzącego ze stawów okołokręgosłupowych, a więc jest skuteczny w wybranych bólach kręgosłupa. Metoda charakteryzuje się skutecznością ok. 70% i ma niewielką liczbę efektów ubocznych.

Wskazania do termolezji stawu międzykręgowego

Wskazania do zabiegu termolezji stawu międzykręgowego, podobnie jak i do innych zabiegów neurodestrukcyjnych, rozważa się wtedy, gdy zawiodą inne nieinwazyjne metody leczenia, a wynik blokady prognostycznej jest pozytywny. Decyzji o przeprowadzeniu termolezji nie podejmuje się podczas jednej wizyty. W celu potwierdzenia źródła bólu na początku wykonuje się blokadę diagnostyczną. Jeżeli blokada daje dobre efekty, można zastosować termolezję. Dobre wyniki termolezji uzyskuje się u pacjentów z mechanicznymi bólami kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, u których miejscem powstawania dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych. Również u ponad 70% pacjentów z neuralgią trójdzielną można uzyskać znaczącą ulgę w zakresie dolegliwości. Odmianą termolezji jest tzw. termolezja pulsacyjna (PRF), która stosuje się w celu czasowego wyłączenia przewodnictwa w nerwie, który nie może być zniszczony termolezją. Temperatura na końcu elektrody wynosi 42 stopni Celsjusza. Do tkanek dostarczane są krótkotrwałe impulsy o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać odpowiednią siłę pola elektrycznego bez podgrzewania tkanek. Ta metoda jest niekiedy skuteczna w leczeniu rwy kulszowej.

Sprawdź też, na czym polega termolezja stawów krzyżowo-biodrowych.

Czas trwania zabiegu: od 45 do 90 minut
Znieczulenie: miejscowe
Przygotowanie do zabiegu: konsultacja neurochirurgiczna
Zalecenia po zabiegu:
Przeciwwskazania do zabiegu: zakażenie lub zmiany zakaźne skóry w miejscu iniekcji
Cena: 3000 zł ( trzy poziomy stawów międzykręgowych)

W naszej klinice zapewniamy Państwu dostęp do ponad 15 różnego rodzaju specjalizacji.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności