Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Cytologia klasyczna i cytologia płynna ( LBC / cienkowarstwowa ) – różnice

Badanie cytologiczne to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w kierunku zmian nowotworowych na szyjce macicy. Pomimo powszechnego dostępu do badania, Polska nadal zajmuje wysokie miejsce wśród krajów europejskich z największą zachorowalnością i umieralnością kobiet na raka szyjki macicy. Tymczasem cytologia, a najlepiej cytologia płynna LBC, to prosty i szybki sposób na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

CYTOLOGIA TRADYCYJNA I CYTOLOGIA PŁYNNA ( LBC / CIENKOWARSTWOWA ) - RÓŻNICE

O konieczności wykonywania cytologii w ramach kobiecych badań profilaktycznych mówi się od wielu lat, jednak od niedawna podkreśla się, że zdecydowanie skuteczniejsza jest cytologia płynna.

Cytologia na podłożu płynnym (LBC: liquid based cytology) polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy z użyciem SZCZOTECZKI oraz niezwłocznym umieszczenia materiału do pojemnika wypełnionego cieczą. W płynie zanurzona zostaje cała końcówka szczoteczki, wymaz nie jest przekładany na szkiełko. Do laboratorium przesłany jest tylko materiał od pacjentki, bez niepożądanych elementów mogących utrudnić ocenę jak śluz lub białe i czerwone krwinki.

Cytologia płynna zapewnia większą wykrywalność zmian nowotworowych w nabłonkach szyjki macicy niż tradycyjna cytologia. Pozwala też na wykonanie dodatkowych badań (np. oceny obecności wirusa HPV).

Cytologia tradycyjna to pobranie wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy i umieszczenie go na szkiełku mikroskopowym.

Dlaczego lepiej wykonać cytologię płynną?

Cytologia na podłożu płynnym to procedura bardziej precyzyjna, która pozwala uzyskać lepszą jakość wymazu, a tym samym zwiększa szansę na wykrycie komórek przedrakowych.

Specjaliści mówią nawet o dwukrotnym zwiększeniu wykrywalności zmian nowotworowych niż w przypadku cytologii konwencjonalnej.
Materiał pobrany podczas cytologii płynnej jest łatwiejszy w ocenie, co zwiększa wiarygodność badania. Ta procedura od wielu lat stosowana jest w Europie Zachodniej i USA.
Badanie w postaci cytologii płynnej rekomendowane jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jako metoda zalecana w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy.

Chciałbyś skorzystać z naszych usług? Już dziś umów się na wizytę:

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności