Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Jak wygląda echo serca?

Co to jest echo serca

Co znajdziesz w artykule:

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega badanie echo serca i jak przebiega? Stworzyliśmy ten poradnik, aby przybliżyć Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć w tym temacie – od tego, kiedy należy je wykonać, przez różnice pomiędzy echem serca przezklatkowym a przezprzełykowym, aż po przygotowanie do samego badania i krótkie streszczenie jego przebiegu. Po lekturze tego artykułu nie będziesz już mieć żadnych wątpliwości.

Co to jest echo serca?

Echo serca, czyli echokardiografia (możesz także znaleźć je pod nazwami: USG serca i UKG – ultrasonokardiografia), to całkowicie bezinwazyjne badanie obrazowe pozwalające lekarzowi ocenić m.in. to, czy jamy serca oraz zastawki funkcjonują prawidłowo. Oprócz tego pokazuje stan większych naczyń krwionośnych. Podczas badania, tak jak w trakcie każdego USG, lekarz widzi na monitorze obraz serca tworzony przez fale ultradźwiękowe odbijające się od tkanek – warto dodać, że fale wykorzystywane podczas echa serca mają zazwyczaj częstotliwość pomiędzy 1 a 10 MHz. Budowany przez nie obraz umożliwia lekarzowi to wykrycie wad w budowie mięśnia sercowego oraz ocenę jego działania

Na czym polega badanie echo serca

Kiedy należy je wykonać echo serca?

Wiesz już, na czym polega echo serca – teraz warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach najczęściej się je wykonuje. Echo serca to badanie obrazowe, które należy przeprowadzić w diagnostyce nieprawidłowości pracy serca. Skierowanie na echokardiografię może przepisać zarówno lekarz rodzinny, jak i kardiolog. Dobrze jest je wykonać również gdy zmagasz się z nadciśnieniem, chorobą wieńcową oraz w przypadku zapalenia wsierdzia. Dobrze pamiętać o tym, że echo serca jest badaniem bezinwazyjnym, dlatego nie ma przeciwwskazań do wykonywania go kilkukrotnie nawet w krótkim odstępie czasu, jeśli tak zaleci lekarz.

Czy istnieją przeciwwskazania do badania?

Ponieważ to z założenia bezpieczne badanie, nie ma wielu powodów, dla których echo serca nie mogłoby być wykonane u pacjenta. Powodem do zrezygnowania z echokardiografii mogą być jednak astma oskrzelowa, urazy klatki piersiowej, poważne wady serca oraz niestabilne i bardzo wysokie ciśnienie.

echo serca jak wygląda badanie

Echo serca – jak wygląda badanie?

Przed pójściem do lekarza dobrze wiedzieć, jak wygląda badanie echo serca i czy trzeba się do niego w jakikolwiek sposób przygotować. Dobra informacja jest taka, że echokardiografia zasadniczo nie wymaga żadnego przygotowania – wystarczy pojawić się w gabinecie lekarskim o umówionej porze. Ile trwa echo serca? Przezklatkowa echokardiografia to najczęściej ok. 15-minutowe badanie. Pacjent musi ułożyć się na lewym boku, unosząc lewą rękę za głowę. Lekarz podczas badania używa głowicy USG z żelem, przesuwając ją po obrębie klatki piersiowej, obserwując pracę serca. W trakcie badania lekarz pozna położenie serca, jego grubość oraz wymiary i proporcje jam serca, a także oceni funkcje skurczowe i rozkurczowe narządu, budowę zastawek, przepływ krwi i wykryje ewentualne nieprawidłowości oraz zmiany, np. guzy serca.

Echo serca to badanie, które można wykonywać nie tylko w diagnostyce, lecz także w profilaktyce chorób serca, szczególnie jeśli masz ku nim predyspozycje. Zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub kardiologa o możliwość wystawienia skierowania na UKG.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz