Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

DR NAUK MEDYCZNYCH MAJA OKOŃSKA JEST ABSOLWENTEM WYDZIAŁU LEKARSKIEGO AKADEMII MEDYCZNEJ W GDAŃSKU

W 2003 roku rozpoczęła staż podyplomowy w Szpitalu Powiatowym w Kwidzynie.

 

W latach 2005-2011 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbywała specjalizację z zakresu pediatrii na Oddziale Endokrynologii Dziecięcej. Uzyskując tytuł specjalisty pediatrii

 

Specjalizację szczegółową z zakresu endokrynologii i diabetologii dziecięcej odbywała w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w Klinice Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii, pracując przede wszystkim na Oddziale Diabetologii Dziecięcej w latach 2015-2017. Uzyskując tytuł specjalisty endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

 

Obecnie pracuje w Klinice Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, głównie na Oddziale Diabetologii Dziecięcej. Ponadto zajmuje się leczeniem pacjentów niskorosłych z somatotropinową niedoczynnością przysadki hormonem wzrostu w ramach programu lekowego NFZ; przyjmuje pacjentów w Przyklinicznej Poradni Endokrynologicznej i Diabetologicznej dla dzieci w UCK.

 

Jako endokrynolog dziecięcy zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego, szczególnie tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy, jajników i jąder. Zaburzenia mogą prowadzić m.in. do niedoczynności lub nadczynności tarczycy, zapalenia autoimmunologicznego tarczycy, zmian ogniskowych tarczycy, zaburzeń wzrastania, w tym niedoboru wzrostu lub nadwzrostu, przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania, zaburzeń miesiączkowania, ginekomastii, hiperprolaktynemii, niedoczynności lub nadczynności kory nadnerczy.

 

Ponadto jako diabetolog dziecięcy zajmuje się problemami związanymi m.in. ze stanami przedcukrzycowymi, z cukrzycą na tle insulinooporności, hiperinsulinizmem, nadwagą i otyłością, cukrzycą insulinozależną, a także hipoglikemią.

 

Szczególnie interesuje się diabetologią dziecięcą, insulinoterapią za pomocą osobistej pompy insulinowej, leczeniem otyłości, schorzeniami endokrynologicznymi, szczególnie pacjentów po leczeniu onkologicznym. Ponadto interesuje się problemami psychologicznymi młodych pacjentów, szczególnie zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

 

Regularnie raz w roku uczestniczy w międzynarodowej konferencji europejskiego towarzystwa endokrynologów dziecięcych ESPE, która ma miejsce w różnych krajach; ponadto uczestniczy w Sympozjach i Szkołach Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

 

W roku 2011 obroniła pracę doktorską z zakresu pediatrii, onkologii, endokrynologii i diabetologii, zatytułowaną:

„Ocena funkcji osi przysadka-gruczoły docelowe oraz gospodarki węglowodanowej u dzieci po zakończonym leczeniu guzów ośrodkowego układu nerwowego”.

 

Artykuły, których jest pierwszym autorem:

  1. Maja Okońska, Dorota Birkholz, Maria Korpal-Szczyrska, Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska, Anna Alska, Hanna Magnuszewska (2010r.) „Ocena wpływu terapii hormonem wzrostu na przebieg wzrastania i funkcje metaboliczne u pacjentów po leczeniu craniopharyngioma”. Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism, 1: 19-25.
  2. Maja Okońska,Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska,Maria Korpal-Szczyrska, Dorota Birkholz-Walerzak and Małgorzata Myśliwiec „Evaluation of Carbohydrate and Lipid Metabolism and Risk of Obesity in Children after Brain Tumors Treatment” Okonska et al., J Steroids Horm Sci 2014, 5:3

 

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

W czasie wolnym poza pracą interesuje się śpiewem, lubi słuchać muzyki.

Ulubionym sportem jest tenis stołowy.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności