Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

tel. 502 936 935 / 501 098 748

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Jak rozpoznać cukrzycę u dzieci?

Jak wykryć cukrzycę u dziecka

Co znajdziesz w artykule:

Do jednej z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych z pewnością można zaliczyć cukrzycę 1. i 2. typu. Występuje ona zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednak u najmłodszych bardzo łatwo ją przeoczyć, a może być bardziej niebezpieczna niż u osób dorosłych. Warto dodać, że nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań – sprawdź, jak wykryć cukrzycę u dziecka, by im zapobiec.

Jak rozpoznać cukrzycę u dzieci?

Niestety jest na to niewiele czasu, ponieważ choroba ta rozwija się u dzieci bardzo szybko, i mowa tu o okresie od kilku dni do kilku tygodni, po których już mogą wystąpić powikłania. Dlatego właśnie jako opiekun musisz wiedzieć, jakie są jej objawy, by w porę zadziałać i zapobiec szkodom, jakie może wyrządzić w organizmie dziecka. Pamiętaj, że wiele symptomów jest mało charakterystycznych czy alarmujących, dlatego tym bardziej trzeba wzmożyć czujność. Jakie są objawy cukrzycy u dziecka?

Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci

Ta odmiana cukrzycy jest chorobą autoimmunologiczną, w której komórki układu odpornościowego atakują trzustkę. Jakie są objawy cukrzycy u dziecka? Jednym z symptomów jest picie większej ilości płynów, i mowa tu o wypijaniu dwóch szklanek wody pod rząd lub budzeniu się w nocy przez pragnienie. Ponieważ organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy, dziecko będzie także dużo częściej oddawać mocz, a uwagę powinno zwrócić moczenie nocne czy konieczność chodzenia do toalety kilka razy w ciągu nocy. Do tego warto dodać zmęczenie i dużą senność, brak energii, trudności z koncentracją i budzeniem się rano. Często można także zaobserwować utratę wagi połączoną ze zwiększonym apetytem. Dlaczego tak się dzieje? Cukrzyca typu 1 wiąże się z niedoborem insuliny, która jest jednym ze składników odpowiadających za odżywianie komórek ciała; jej brak powoduje zły metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów. Dziecko je więcej, ponieważ organizm potrzebuje energii, ale nie jest w stanie przyswoić wystarczająco składników odżywczych, dlatego traci na wadze. Jakie są objawy cukrzycy u dziecka w przypadku typu 2?

Jak rozpoznać cukrzycę u dzieci

Objawy cukrzycy typu 2 u dzieci

Inne objawy występują u dzieci chorujących na cukrzycę typu 2. Choć jest ona najczęściej domeną dorosłych, to w ostatnich latach odsetek osób poniżej osiemnastego roku życia z tą przypadłością rośnie. Jest chorobą dietozależną, powiązaną także z niewielką aktywnością fizyczną, którą powoduje nadmierna ilość przetworzonego jedzenia, cukru i tłuszczu. Oprócz tego wykryta została zależność genetyczna, zatem skłonności do niej są dziedziczone. Jak zdiagnozować cukrzycę u dziecka? Typ 2 wiąże się często z nadwagą i wysokim apetytem. Oprócz tego pojawiają się: duże zmęczenie, zwiększone pragnienie, częstsze oddawanie moczu. 

Jak zdiagnozować cukrzycę u dziecka?

Dla rozpoznania choroby kluczowa jest obserwacja dziecka, które jeszcze nie jest w stanie samo ocenić swojego samopoczucia. Dlatego właśnie rodzice i opiekunowie muszą być uczuleni na wszelkie niuanse i mieć w pamięci najczęstsze objawy (szczególnie te, które świadczą o “wypłukiwaniu” nadmiaru glukozy). Największą różnicą od strony objawów pomiędzy oboma typami cukrzycy jest spadek lub wzrost wagi, natomiast technicznie – jej przyczyna, czyli autoimmunologia (typ 1) lub przyczyny środowiskowe albo genetyka (typ 2).

Jak zdiagnozować cukrzycę u dziecka? Konieczne będą odwiedziny pediatry, który zleci odpowiednie badania krwi. Najczęściej będzie to poziom glukozy na czczo, a także krzywa cukrowa. Często z wynikami dziecko jest kierowane do diabetologa dziecięcego, który ustali typ i leczenie cukrzycy. Typ 1 często leczony jest insulinoterapią, natomiast typ 2 – metforminą.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz