Jest wiele powodów, dla których usuwanie starych blizn jest dobrym rozwiązaniem. W końcu często nie chodzi nawet o względy estetyczne, a praktyczne, np. bolesność blizn, ograniczenia w ruchu i tym podobne. Jeśli chcesz zwiększyć komfort swojego życia i pozbyć się blizn, ten artykuł jest dla Ciebie.
Jak pozbyć się starych blizn?
Nie da się ukryć, że usuwanie starych blizn, pooperacyjnych i nie tylko, jest jednym z trudniejszych wyzwań, jakie stawia się współczesnej medycynie estetycznej. Cały proces jest raczej długi, niezależnie od wybranej metody, ale przy odpowiedniej systematyczności i częstotliwości – skuteczny, zaś efekt – zadowalający.
Z jakich metod można korzystać i jak pozbyć się starych blizn? Jeśli nie wiesz, która z poniższych będzie najlepsza dla Twojego typu blizny, zawsze możesz skontaktować się z dermatologiem czy lekarzem specjalizującym się w medycynie estetycznej, u którego planujesz zabieg. Specjalista weźmie pod uwagę wygląd, wiek, rozległość i głębokość blizny, a także Twoje osobiste preferencje czy predyspozycje, i na tej podstawie dobierze idealną metodę.
Stare blizny – usuwanie. Najlepsze metody
Laserowe usuwanie blizn
Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania starych blizn, wykonywana z zastosowaniem lasera frakcyjnego. Co ważne, jest całkowicie bezpieczna i można ją stosować niezależnie od wieku, rozmiaru oraz głębokości blizny. Podczas zabiegu blizna traktowana jest wiązką lasera o wysokiej koncentracji mocy w krótkich impulsach, a czas trwania tego procesu jest różny, w zależności od specyfiki blizny. Wiązki lasera docierają do skóry właściwej, wywołując wytwarzanie kolagenu, dzięki czemu powoli odtwarza się zdrowa tkanka, a blizny spłycają się od środka. Normalne jest, że po zabiegu skóra może być podrażniona. Wymaga on też kilkukrotnego powtórzenia w celu całkowitego usunięcia blizny.
Dermabrazja i dermabrazja laserowa
Usuwanie starych blizn (np. po tatuażu) przy pomocy dermabrazji polega na złuszczeniu skóry. Dzieje się to przy pomocy specjalnej diamentowej głowicy szybkoobrotowej, a efekty widoczne są po pełnym wygojeniu, po ok. dwóch miesiącach. Można przeprowadzić także dermabrazję laserową z użyciem lasera Co2 – ta forma sprawdzi się przy bliznach potrądzikowych czy poospowych na twarzy. Zabieg może okazać się bolesny, dlatego znieczula się miejscowo skórę. Regeneracja po dermabrazji laserowej trwa nieco krócej, bo od 7 dni do miesiąca. Do usunięcia starych blizn potrzeba 2-10 zabiegów.
Mikrodermabrazja
Jest nieco łagodniejszą, mniej inwazyjną formą dermabrazji, przez to jednak może być wykorzystywana tylko do usuwania płytkich blizn po trądziku. Przy mikrodermabrazji nie występuje potrzeba stosowania znieczulenia, a pierwsze efekty są widoczne już po ok. 5 dniach. Całkowite pozbycie się blizny wymaga w przybliżeniu 10 zabiegów.
Mezoterapia
Jeśli chodzi o usuwanie starych blizn pooperacyjnych, mezoterapia jest jedną z najbardziej skutecznych metod. Sprawdza się nawet w przypadku przerośniętych, ciemnych, twardych blizn. Mezoterapia opiera się na wstrzyknięciu w skórę sterydów (opcjonalnie, w innym wariancie, kwasu hialuronowego), których działanie usuwa starą, dużą bliznę. Na jej miejscu pojawia się nowa, płaska, którą będzie już łatwiej usunąć.