Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

tel. 502 936 935 / 501 098 748

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Jak leczyć migrenę?

Jak leczyć migrenę

Co znajdziesz w artykule:

Mimo tego, że migrena to dość powszechna choroba (szacuje się, że może dotyczyć nawet 15% osób na świecie), jej świadomość w społeczeństwie pozostaje dość niska i łatwo spotkać się z opinią, że to zwykły ból głowy  – jednak każdy, kto choć raz doświadczył specyficznych objawów bólów migrenowych, wie, że  jest to zupełnie niezgodne z prawdą.

Jak leczyć migrenę i czy to w ogóle możliwe?

Jeśli szukasz odpowiedzi na to, czy leczenie migreny jest w ogóle możliwe, rozwiązanie nie jest jednoznaczne. Migrena to choroba przewlekła, której na stałe nie da się wyleczyć, jest jednak wiele sposobów na migrenę, które sprawiają, że jej ataki stają się mniej dokuczliwe lub przynajmniej rzadsze. Najczęstsze objawy to pulsujący, silny ból zlokalizowany w jednej połowie głowy, często za okiem.

Skąd biorą się bóle migrenowe i jak je zwalczać?

Choć przyczyny migreny pozostają nieznane, najprawdopodobniej ma ona podłoże genetyczne, a bezpośrednim czynnikiem, który ją wywołuje, jest nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu wywołane nadmiernym wydzielaniem serotoniny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu). Jak to działa? Nadmiar serotoniny prowadzi do gwałtownego skurczu naczyń, które potem  –  w efekcie samoregulacji  –  gwałtownie się rozszerzają i wywołują ból głowy.

Migrena dotyka przede wszystkim kobiety i choć może rozwinąć się w każdym wieku, najczęściej pierwsze objawy czy też ataki migreny pojawiają się jeszcze przed 40. rokiem życia. 

I choć migreny nie da się wyleczyć, to jeśli spotykają Cię któreś z poniższych objawów, mamy dla Ciebie parę wskazówek.

Jakie mogą być objawy migreny?

  • nudności, ból brzucha, często powiązane z wymiotami (w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do odwodnienia);
  • nadwrażliwość na wszelkie bodźce zewnętrzne, w tym zapachowe czy dźwiękowe, a przede wszystkim światłowstręt;
  • zaburzenia widzenia (mroczki i błyski występują w tzw. migrenie z aurą zazwyczaj przed pojawieniem się dodatkowych objawów);
  • łzawienie oczu;
  • niespodziewane omdlenia;
  • dudniący, rytmiczny ból, najczęściej zlokalizowany w konkretnej części głowy.
Jak leczyć migrenowy ból głowy

Migrena – leczenie profilaktyczne

Jeśli migreny występują u Ciebie stosunkowo często, profilaktyka będzie ważnym działaniem. Szczególnie zalecane jest prowadzenie dzienniczka migrenowego, który ułatwi wychwycenie i nazwanie czynników zewnętrznych czy objawów zwiastujących napad migrenowy.

Możliwe jest także farmakologiczne leczenie migreny, które obniżają ryzyko wystąpienia epizodów tej choroby. Często są to leki kardiologiczne, antydepresanty czy leki przeciwpadaczkowe, których składniki aktywne pomagają w zmniejszeniu częstotliwości ataków. Jednak farmakologię stosuje się najczęściej w przypadku bardzo częstych lub bardzo długich migren, a także takich, w których leczenie doraźne nie przynosi oczekiwanych efektów.

Bóle migrenowe. Jak leczyć objawy, gdy już wystąpią?

Są sytuacje, w których nie możesz pozwolić, by przeszkodziła Ci migrena. Leczenie doraźne bólów migrenowych jest często skuteczne, jednak im wcześniej zacznie się działać, tym lepsze rokowania  –  wchłanianie się leków doustnych może trwać nawet do godziny. Najczęściej w takich sytuacjach poleca się paracetamol, czasami konieczne jest wprowadzenie leków przeciwwymiotnych, by nie dopuścić do odwodnienia. Bardziej zaawansowane metody leczenia migreny wskaże lekarz  –  nie stosuj niesprawdzonych środków na własną rękę.

Skąd mogę mieć pewność, że to migrena?

Rozróżnienie zwykłego bólu głowy od migreny nie jest proste. Dlatego jeśli cierpisz na powtarzające się, silne bóle głowy, warto, byś udał się do lekarza w celu wykonania profesjonalnej diagnostyki. Pomocny może okazać się neurolog. Po wykonaniu odpowiednich badań lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i odpowiednio zakwalifikuje ból głowy i wykluczy inne przyczyny lub wprowadzi odpowiednie leczenie i doradzi, jakie sposoby na migrenę sprawdzą się właśnie u Ciebie.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz