Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Czym się różni zwichnięcie od skręcenia?

Zwichnięcie a skręcenie

Co znajdziesz w artykule:

Często nie do końca jasne jest, czym różni się zwichnięcie od skręcenia, zarówno jeśli chodzi o odczuwane po urazie objawy, jak i potencjalna pierwszą pomoc. Jeśli dotyczy Cię ten problem lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę, zapoznaj się z naszym prostym poradnikiem omawiającym różnice między zwichnięciem a skręceniem.

Zwichnięcie kostki a skręcenie — czym charakteryzują się oba urazy?

Skręcenie stawu

Skręcenie jest urazem, podczas którego przekroczony zostaje poprawny anatomicznie zakres ruchu w obrębie stawu. Skręcenie uszkadza struktury okołostawowe, powodując silny ból i często uniemożliwiając swobodne poruszanie częścią ciała, która uległa urazowi. To, jak poważne jest skręcenie, zależy najczęściej od rodzaju uszkodzonego stawu oraz stopnia jego skręcenia. Możemy wyróżnić 4 różne stopnie:

  • Stopień 1 – zostają naciągnięte torebka stawowa oraz więzadła.
  • Stopień 2 – torebka stawowa zostaje rozerwana.
  • Stopień 3 – dochodzi do rozerwania torebki i naderwania lub rozerwania więzadeł.
  • Stopień 4 – zostaje oderwany fragment kostny stawu poprzez pociągnięcie jego przyczepu.
Czym się różni zwichnięcie od skręcenia?

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie a skręcenie to różnica — i to całkiem istotna. Zwichnięcie jest rodzajem urazu, podczas którego dochodzi do utraty kontaktu powierzchni stawowych z torebką stawową. Uszkodzone zostają także struktury stawowe (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne), a torebka stawowa zostaje mocno naciągnięta lub całkowicie zerwana.

Jak odróżnić zwichnięcie od skręcenia? Najważniejsze objawy

Skręcenie a zwichnięcie różni się kilkoma istotnymi objawami, które mogą pomóc Ci od razu rozpoznać, który uraz miał miejsce. W obu wypadkach występuje ból w obrębie stawu i ograniczenie jego ruchomości.

Objawy skręcenia*Objawy zwichnięcia
obrzęk w okolicy stawumocny obrzęk
ból – od umiarkowanego po silny (w zależności od stopnia skręcenia)silny, ostry ból
zasinienie skórywykrzywienie kończyny w niefizjologicznym ustawieniu
możliwe niewielkie krwiakibardzo prawdopodobne krwiaki
poza opuchlizną obraz stawu poprawnyzniekształcenie obrysu stawu
możliwa ruchomość mimo bólubrak lub ograniczenie ruchomości stawu

*Należy mieć na uwadze, że objawy skręcenia będą zależne od jego stopnia.

Jak zachować się po urazie? Pierwsza pomoc w pigułce

Nie zawsze wiadomo od razu, który uraz miał miejsce, na szczęście zarówno w przypadku zwichnięcia stawu, jak i skręcenia, pierwszą pomocą powinno być unieruchomienie miejsca urazu, by zapobiec potencjalnym przesunięciom w obrębie kości i stawów do czasu, gdy lekarz wykluczy złamanie. Dalszy przebieg leczenia oraz rehabilitacja są już całkowicie zależne od indywidualnego przypadku i różne w zależności od tego, czy zdiagnozowane zostanie skręcenie a zwichnięcie. Dlatego właśnie po otrzymaniu pierwszej pomocy należy udać się na konsultację z ortopedą i poprosić o skierowanie do wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Jak odróżnić zwichnięcie od skręcenia

Czym się różni zwichnięcie od skręcenia? Podsumowanie podobieństw i różnic

Wśród objawów towarzyszących zarówno zwichnięciu, jak i skręceniu, można wymienić takie objawy jak: obrzęk powstały w miejscu urazu i towarzyszące mu ciepło, a także silny ból, możliwe krwiaki i wyraźne ograniczenie ruchu. Jeśli natomiast chodzi o różnice pomiędzy zwichnięciem a skręceniem, dotyczą one przede wszystkim tego, jak poważny i rozległy jest uraz, a także w jaki sposób będzie on leczony.

Różnice między zwichnięciem a skręceniem przedstawiono w poniższej tabeli:

ZwichnięcieSkręcenie
Utrata kontaktu powierzchni stawowychBrak utraty kontaktu powierzchni stawowych
Po urazie powierzchnie stawowe pozostają ułożone nieprawidłowoPowierzchnie stawowe wracają na swoje miejsce
Możliwe uszkodzenie okolicznych struktur, szerszy zakres urazuNie dochodzi do bardziej rozległych uszkodzeń
Należy nastawić (lekarz)Należy unieruchomić

Czym się różni zwichnięcie od skręcenia? Poza aspektami wymienionymi powyżej, przede wszystkim konsekwencjami, z jakimi będzie zmagała się osoba po urazie, oraz czasem rekonwalescencji. W obu przypadkach niezbędna będzie konsultacja z lekarzem i wdrożenie kompleksowej rehabilitacji, ponieważ nawet pozornie nieszkodliwe skręcenie — jeśli nie wyprowadzone prawidłowo — może powodować niepożądane komplikacje, np. dalsze naderwanie więzadeł.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz