Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

Sobota i Niedziela - ZAMKNIĘTE

Poniedziałek - Piątek 08:00 - 20:00

ul. Bartosza Głowackiego 57

83-110 Tczew

Alergia a duszności – poznaj możliwe przyczyny

Alergia a duszności

Co znajdziesz w artykule:

Duszności to niepokojący objaw, który może mieć bardzo wiele źródeł, dlatego pełną diagnozę może wystawić jedynie specjalista. Zastanawiasz się, do kogo się skierować oraz jakie mogą być przyczyny takiego stanu zdrowia? Jednym z wyjaśnień może być alergia. Dowiedz się, jak wyglądają duszności alergiczne, kiedy występują i jak im zaradzić.

Jak wyglądają duszności alergiczne?

Reakcje alergiczne różnią się w zależności od czynnika, który je wywołuje, a także od osoby, u której występują. W formie łagodnej najczęściej przyjmują formę podrażnienia śluzówek (co powoduje mokry, wodnisty katar, pieczenie i zaczerwienienie oczu, łzawienie), a silniejsza reakcja alergiczna to właśnie duszności. Ostre duszności alergiczne wraz z innymi niepokojącymi objawami mogą świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym.

Czy duszności mogą być spowodowane alergią?

Tak, jednak faktem jest, że duszności przy alergii trudno odróżnić od tych wywoływanych przez inne czynniki, ponieważ często trudno wykryć i zidentyfikować uczulający alergen. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wysypka niekoniecznie jest spowodowana kontaktem skóry z alergenem (a np. pokarmem), a duszności  –  wdychanym powietrzem.

Z dużym prawdopodobieństwem duszności mogą być powiązane z alergią i stanowić objaw reakcji anafilaktycznej lub – w skrajnym przypadku – wstrząsu anafilaktycznego. Duszności pojawiają się za sprawą obrzęku dróg oddechowych, który z kolei prowadzi do ich niedrożności. 

Alergia a duszności to skomplikowana relacja, dlatego w razie wystąpienia poważnych trudności z oddychaniem konieczna będzie niezwłoczna konsultacja telefoniczna z lekarzem, numerem ratunkowym lub wizyta w szpitalu w celu podania odpowiednich środków (antyhistaminowych, adrenaliny lub innych). Nawet jeśli duszności nie uniemożliwiają oddychania, tj. sprawiają dyskomfort, ale nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, zdecydowanie zaleca się wizytę u alergologa i wykonanie odpowiednich testów.

Alergia a duszności

Alergia a duszności – co może je powodować?

Najczęściej wywołujące duszności alergeny to pleśnie, roztocza i pokarmy, na które osoba jest uczulona. Jeśli twoim dusznościom towarzyszy świszczący oddech, nieżyt nosa, ból gardła i opuchnięcie śluzówek, można podejrzewać, że to właśnie duszności alergiczne. Najostrzejsze duszności występują przede wszystkim przy astmie oskrzelowej, której charakterystycznym symptomem są właśnie trudności z oddychaniem.

Najczęstsza przyczyna duszności alergicznych – astma

Astma oskrzelowa to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych, która wywołuje nie tylko napady kaszlu, lecz także duszności. Towarzyszy im świst i ucisk w klatce piersiowej. Ataki astmy mogą mieć różne nasilenie oraz częstotliwość, nie należy ich jednak bagatelizować. Odpowiednio dobrane przez specjalistę leki mogą znacząco podnieść komfort życia astmatyka i przede wszystkim jego bezpieczeństwo oraz nie dopuścić do zmian w ścianach oskrzeli.

Duszności alergiczne w przypadku astmy najczęściej powodowane są kontaktem z alergenem lub powietrzem niesprzyjającej jakości (tj. szczególnie zimnym lub zanieczyszczonym), a także intensywnym wysiłkiem fizycznym. Warto też dodać, że oprócz astmy alergicznej, o której tu mowa, wyróżnia się rzadszą astmę niealergiczną, na której występowanie nie mają wpływu alergeny. 

Co jeszcze może powodować zaostrzenie duszności u astmatyków? Oprócz wymienionych wyżej są to m.in.:

  • zakażenia, szczególnie wirusowe (np. grypa);
  • alergeny, nie tylko wziewne (pyłki, pleśń, sierść…), lecz także pokarmowe;
  • toksyny unoszące się w powietrzu (smog, opary farb);
  • stres, lęk i płacz, a nawet śmiech.

Jeśli istnieje możliwość, że twoje trudności z oddychaniem powoduje alergia, a duszności są jedynie symptomem, mogą one ustąpić dopiero po podaniu odpowiednich leków. Dlatego jeśli obawiasz się o swój stan zdrowia, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub placówką medyczną, by uzyskać odpowiednią, profesjonalną pomoc.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Brak komentarzy

Zostaw komentarz